top of page
Vyhledat
  • Mgr. Adéla Sirová

Kojení a (pod)zimní neduhy rýma, kašel, nachlazení

Aktualizováno: 9. 11. 2021

Připravila jsem můj souhrn rad a tipů k léčbě běžných onemocnění.

Doporučení jsou pro vás - kojící maminky. Ode mně - kojící maminky, lékárnice. (:

Téměř všechno mám i osobně odzkoušené.

Toto není povídání o tom co můžete dát miminku, ale sobě a bez problémů dál kojit.

Ne všechny rady jsou vhodné pro těhotné. O tom třeba jindy.


Rady a tipy pro Vás, kojící maminky.Rýma


Při rýmě doporučuji často proplachovat nos. K tomu můžete použít nosní konvičku.

Do konvičky si připravíte sůl s vodou. Odměrka na sůl je součástí konvičky. Voda by měla mít zhruba teplotu těla.


Nos můžete proplachovat i mořskou vodou z lékárny. Izotonické roztoky jsou na čištění a hygienu. Hypertonické by měli pomoci s neprůchodným nosem.

Proplachovat můžete i Vincentkou.


Rýma nemá ráda vzduch, takže doporučuji větrat, chodit ven.


V lékárně můžete pořídit siličné kapky Pinio-nasal s éterickými oleji a jiné bylinné kapky do nosu. Mohou pomoci s neprůchodným nosem, někoho pálí. Užívat při kojení se mohou.


Doma si můžete udělat inhalaci z rýmovníku. Pár lístků rýmovníku (dneska už má doma hodně lidí, pokud ne vy, tak sousedka) lehce rozmáčknu v ruce a přeliji horkou vodou do mísy. Přidám lžíci soli. Nakloním se obličejem nad mísu a přikryji hlavu ručníkem. Inhaluji výpary, jak je mi to příjemné.Na infekční rýmu funguje vytírat nos cibulovou šťávou např. na uchošťouru. Nepálí. Vhodné i pro větší miminka.


U neprůchodného nosu, který brání spánku, si zkuste podložit horní polovinu těla až do polosedu.


Když to nezabere


Krátkodobě a nárazově jdou použít nosní zprůchodňovače ve spreji (oxymetzolin, xylometazolin,... – účinné látky), je jich na trhu spousta. Působí jen místně - v nose a do krve se účinné látky vstřebá jen malé množství. Pokud máte jinak zdravého kojence, tak můžete nárazově stříknout do nosu na uvolnění. Nárazově myslím nejdéle dva dny po sobě nejvíce dvakrát denně. Popřípadě použít slabší koncentraci, sprej pro děti.


Vyhněte se přípravkům s obsahem pseudoefedrinu.


Kašel a bolest v krku


Je třeba myslet na to, že kašel je symptom onemocnění. Nedá se léčit, ale mírnit a odejde až s odchodem nemoci. U kašle je vhodné vyhledat lékaře, u jinak zdravé maminky, když je příliš vysilující, vede např. ke zvracení, dušnosti. Trvá déle než dva týdny. Jsou s ním spjaté další příznaky např. horečka, silná bolest v krku,...


Suchý kašel, bolest v krku


Na suchý kašel pomáhá zvlhčovat vzduch, větrat. Protože suchý kašel nás trápí hlavně v noci, kdy brání spánku. Doporučuji na noc podložit horní polovinu těla až do polosedu.

Jako první pomoc si můžete připravit jakýkoliv čaj s medem a citrónem a vypít jej hodně teplý.


Dráždění v krku ke kašli můžete mírnit kloktáním Vincentky. Pomáhá i islandský lišejník např. pastilky, sirup.


Při dráždění v krku je dobrý Priessnitzův zábal na krk. Potřebujete šátek, igelitový pytlík a kapesník namočený ve vodě. Tyto vrstvy složte na sebe (kapesníkem na kůži) a zabalte. Krk se zahřeje a hojí, bojuje s bacily.


Po dohodě s lékařem či lékárníkem je možné užívat sirup či kapky s obsahem léčivé látky butamirát (Tussin, Sinecod,...) v lékárně budou vědět.


Na bolest v krku je můžete cucat různé pastilky. V lékárně je nepřeberné množství bylinkového cumlání. S islandským lišejníkem na dráždivý kašel,s jitrocelem na vlhký,.. Často zabere jen zvlhčení krku.

Já raději sáhnu po skutečných bylinkách a udělám si čaj, kloktadlo, inhalaci.

Samozřejmě, ne všechny bylinky jsou při kojení vhodné.


Na hojení krku, při chrapotu pomáhají i pastilky s obsahem panthenolu.


Kloktat můžete propolis (nejlépe od včelaře) pár kapek do vody, tymiánový, heřmánkový výluh, Vincentku.


Můžete si připravit i šalvějové kloktadlo. Šalvěj se u kojení nedoporučuje, ale pokud ji nebudete pít, ale pouze kloktat, dá se využit jejích dezinfekčních vlastností na bolení v krku.
Na záněty v krku můžete kloktat i slézový výluh. Působí ochranně na sliznice dýchacích cest a zmírňuje dráždivý kašel.


Z léků se bez omezení při kojení mohou pastilky Septilen. Obsahují dezinfekční látku.


Nikdy nesmí být podán kodein, jeho výdej je vázán na recept. Vyhněte se i dezinfekcím do krku s obsahem jódu.


Kašel vlhký a produktivní


Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin.


Na podporu odkašláváni doporučuji používat bylinky. Osobně raději sáhnu po čaji, než po průmyslově vyráběných sirupech. S ohledem na další složení a cenu.


A jaký čaj na vlhký kašel si můžete připravit?

V první řadě cibulový čaj. Akorát pozor na malé kojence, tam bych ho vynechala, aby je nebolelo bříško. Jinak je bezpečný. Může se pít i v kombinaci s majoránkou, která působí protizánětlivě.


Na vlhký kašel se dá použít i čaj ze sedmikrásky, tymiánu, jetele lučního, lípy, dobromysly. Šálek čaje dvakrát až třikrát za den. Nepít už večer, aby se v noci nekašlalo, ale spalo.(:

Já s oblibou kombinuji tymián nebo dobromysl s lípou, ostružinovým listím, šípkem.


Jak na lipový čaj?


Lipový čaj se musí chvilku povařit, aby se z něj uvolnily léčivé látky. Nestačí pouze zalít horkou vodou.. Na půl hrsti lípy dám přibližně půl litru vody. Postavím na plotnu a zahřívám, až čaj získá krásnou zlatavou barvu. Vypnu a nechám vychladnout. Poté přecedím přes sítko. Dosladím medem.Krátkodobě k léčbě se hodí i zázvorový čaj. Oddenek zázvoru oloupete, nastrouháte a zalijete horkou vodou. Můžete dochutit medem a citrónem. Zázvor působí protizánětlivě, podporuje imunitu a snižuje množství hlenu. Na bolavý krk je dobré pít ho teplý.Z léčivých látek se v období kojení může ambroxol, bromhexin. Názvy konkrétních přípravků neuvádím. V lékárně budou vědět.


Teplota


Mírně zvýšenou teplotu netřeba srážet, naopak je organismu prospěšná v boji s nemocí.

Když je horečka vysoká, vysilující nebo se k ní přidá bolest můžete při kojení užít léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu.

Dodržujte předepsané dávkování. Léky užívejte, bez konzultace s lékařem, maximálně dva dny po sobě.


U těchto léků obzvláště platí, že byste měla dávat pozor na to, abyste účinnou látku nepodávala současně i miminku a miminko nedostalo vyšší dávku.


Na pocení a nemoci z nachlazení je z bylinek výborná lípa a bezový květ. Bez i lehce zvyšuje laktaci. Dále listy z černého rybízu, ostružiníku. Ty vám skvěle doplní jakýkoliv čaj.


Ke všemu se hodí med a citrón.


Dále doporučuji přijímat hodně tekutin, kvalitní vyváženou stravu a vitamin C, D a zinek.

U vitamínů doporučuji se nejdříve podívat po potravinových zdrojích než sáhnout po tabletkách z lékárny. Ne všechny vitaminové preparáty jsou vhodné pro kojící ženy. Přírodní varianta je sympatičtější a levnější volbou.

Samozřejmě, když ke své nemoci máte nemocné děti a nevíte kde vám hlava stojí. Máte chuť akorát na kávu nebo postel, než na šípkový čaj. Klidně nějaké to céčko v tabletce spolkněte.Vitamin C, zvláště na podzim nemusíme hledat dlouho. Z těch nejdostupnějších zdrojů jsou to šípky, rakytník, černý jeřáb, ovoce – jablka, ostružiny, zelí a zelná šťáva, lichořeřišnice. Řeřicha, kterou si můžete vysít za okno na vatu.


Šípkový čaj bývá často oříšek, hlavní je zachovat vitamin C.

Šípkový macerát - šípky zalijte vodou a nechte stát 12 -24 hodin do zbarvení tekutiny. Nápoj můžete lehce přihřát. Proces můžete urychlit v teple, nebo na sluníčku.

Šípkový džus - macerát dejte i se šípky do mixéru. Rozmixujte. Sceďte přes plátýnko.

Nebo můžete šípky klasicky přelít teplou vodou. Měla by mít maximálně 70 stupňů Celsia. U tohoto způsobu se k vám vitaminu C dostane nejméně. Ale čaj se dá připravit hned, bez čekání.


Je třeba pamatovat na to, že u mladších kojenců se může vyskytnout, při vysokých dávkách vitaminu C, kopřivka nebo se mohou oprudit. Takže bych volila raději naše zdroje. Vitamín si dopřejte pravidelně než nárazově ve velkém množství.


Vitamín D, se tvoří v kůži při kontaktu se slunečním zářením. A zinek najdete např. v semínkách, hlavně dýňových, v luštěninách.


Na podporu imunity můžete užívat i probiotika, přípravky s obsahem betaglukanů (hlíva ústřičná).


Všeobecná doporučení při samoléčbě kojících maminek


Jak u bylinek, tak léků volte spíše jednu účinnou látku. Nekombinujte.


Pozor na kombinace léků u sebe a dítěte. Např. paralen u matky a čípky u dítěte.


Dítě pozorujte, může se objevit např. i alergická reakce na bylinku (heřmánek). Zas nepozorujte dítě moc. Znáte to. (:


Léčbu nastavujte na krátkou dobu, bylinky max. pět dní v kuse dvakrát až třikrát denně. Nosní sprej na zprůchodnění jen v případě nouze a podobně.


Pokud si nejste jistá konzultujte s lékařem, lékárníkem.


Závěrem bych ráda řekla, že u běžných nemocí z nachlazení není potřeba přerušovat kojení. Ale ani se trápit např. ucpaným nosem. Existuje spoustu bezpečných možností jak si ulevit. Protože, péče o kojence, který je většinou nemocný s vámi, je náročná i bez podzimního nachlazení. A co teprve s ním.Ať nás neduhy utuží. Pěkný podzim a hodně kojte ať utužíte i vašeho drobečka.


125 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 comentário


Lenka Vítková
Lenka Vítková
27 de set. de 2021

Šípková pasta: zralý, změklý šípek opatrně smačknout - jen aby vylezla dírkou od stopky "pasta" bez semínek. Zaručeně nejchutnější dávka vit. C. Moje děti milujou :-)

Curtir
bottom of page