top of page
Vyhledat
  • Mgr. Adéla Sirová

Detox při kojení

Detoxikace znamená zbavování jedů. Detoxikace těla, čištění probíhá neustále a podílí se na ní skoro všechny orgány. Tělo se zbavuje škodlivin přirozeně, takže obavy jestli detoxikovat při kojení netřeba. Tělo se čistí stále a my jej můžeme podpořit.


Kojící maminky by měly k detoxikaci přistupovat jemně. Důležité je, abyste se cítila spokojená, odpočinutá. Vaše tělo odvádí skvělou práci, kromě ostatního vytváří superpotravinu pro vaše miminko.
Dnes budu psát o čištění těla pro kojící maminky, od kojící maminky – lékárnice.


První pravidlo je - spěchej pomalu! Nechvátejte, buďte k sobě laskavá.


Radikální detoxikaci nedoporučuji, kvůli uvolnění většího množství toxinů do krve, mléka. Doporučuji jemné zařazení režimových opatření. Doplnění chybějících vitaminů, minerálů. Vyměnit večerní kávu za meduňkový čaj. K tomu můžete zařadit sem tam nějakou bylinku. Bezpečné bylinky uvedu v závěru.


Cílenou detoxikaci nedoporučuji v období šestinedělí, při nemoci.


Kdy je potřeba?


Detoxikaci si tradičně dopřáváme na jaře. Po dlouhé zimě, kdy člověk netráví tolik času venku, méně se hýbe. Tomu já říkám zelená detoxikace - sněz, umixuj, vypij co raší ze země.

Sbírejte jen bylinky které znáte.(:

Vyčistit tělo můžeme i během zimy, kdy je zkoušen náš imunitní systém. Nestálé počasí a všudypřítomné viry, ubýváni světla mohou ještě podpořit pokles životní energie.


A v neposlední řadě se k detoxikaci těla uchýlíme, když to potřebujeme. Poznáte to tak, že se u vás objeví některý z těchto příznaků.

· Pocity únavy, vyčerpání.

· Potíže s trávením (pocity nafouklosti, zácpa, průjem, nevolnost).

· Potíže se spánkem - časté noční buzení, noční pocení, nespavost i přes únavu.

· Nedostatek energie, zhoršená nálada.

· Kožní projevy (ekzém, padání vlasů, lámavost nehtů).

· Stavy po nemoci, stresovém období, operaci – zde velmi opatrně. Pokud si nejste jistá konzultujte s lékařem, lékárníkem.


Ve velkém množství případů se jedná se o projevy chybění některých vitaminů, minerálů, stopových prvků. Zanesení těla škodlivinami. Samozřejmě, tyto příznaky mohou značit i funkční onemocnění, než potřebu detoxikace, to je vždy nutné vyloučit.


Jak na to?


Nejúčinnější věci jsou ty nejjednodušší.


· Pohyb – zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Pohyb by měl být v souladu s vašimi možnostmi. Možnostmi děťátka. Nenuťte se do ničeho. Nedávejte si mety, nestresujte se. Choďte ven s vaším drobečkem.

Cvičte jógu. Začít můžete doma na koberci orgánovou soustavou. Návodů najdete na internetu plno.

· Voda – pijte dostatek čisté vody.

· Strava – stravou se můžete vyléčit zcela. Ale neznamená to, že musíte ze dne na den změnit stravovací návyky, uklidit spižírnu a lednici.

Nejsem výživář a když se začnu ztrácet v různých doporučeních a výživových směrech, tak se řídím jednoduchými pravidly :


1. Jím potraviny a ne sloučeniny. Vím jak to vzniklo? Je na tom napsané složení?

2. Vařím.

3. Sbírám bylinky, plody, co mi cvrkne do klobouku. I v tomto období si můžete přinést hrst šípků, sem tam bylinku.

4. Poslouchám své tělo. Když mi po něčem opakovaně není dobře, zkusím vysadit.

5. Jím dosyta. To platí u kojících maminek obzvlášť. Kojení je velký energetický výdej. Nebojte se najíst. Nedržte redukční diety.

· Láska, smích, koukání do dáli, do zeleně, na horizont. Bosochůze.
Na začátku jsem zmínila že na čištění se podílí všechny orgány.

Tady uvedu ty hlavní z nich.

· Plíce – Dýchejte čerstvý vzduch. Choďte ven, choďte do lesa. Doporučuji se podívat na jógový plný dech, nebo se poradit o jednoduchých dechových cvičeních.

Tip na dýchání : posaďte se pohodlně s rovnými zády. Začněte nosem nadechovat vzduch až se vám naplní břicho, potom hrudník, potom prostor pod klíčními kostmi. Poté pomalu vydechněte v opačném sledu. Opakujte 10 krát.

· Játra – vylučují odpadní látky, tvoří se zde žluč, hormony, a další. K očistě jater pomůže vynechání, omezení některých nezdravých potravin (mastné, sladké, průmyslově zpracované). Z lékárny doporučuji přípravek Essentiale forte, který obsahuje základní fosfolipidy na obnovu jaterních buněk. Na játra jsou výborné i vitaminy skupiny B v přírodní formě například v pivovarských kvasnicích.

· Střevo – je jednou z bariér. Dochází v něm ke vstřebávání látek do krve. Také je důležitý imunitní orgán. Chronické záněty ve střevě bývají často spojovány s kožními problémy.

Ke zlepšení zdraví střeva můžu doporučit probiotika a prebiotika. Probiotika jsou mikroorganismy, které se vyskytují ve střevě. Prebiotika jsou látky které jim pomáhají v růstu. Může to být vláknina, inulin. Váš lékárník vám poradí.(:

· Kůže – stav kůže nám může hodně říct o stavu organismu. Na podporu stavu kůže doporučuji bylinkovou koupel. Do hrnce dám čerstvé nebo sušené bylinky (šalvěj, levandule, měsíček, heřmánek, řepík, dobromysl,…). Přivedu k varu a vařím 20 minut. Přidám dvě hrsti soli a vliju do vany. Dopustím teplou vodou. K detoxikaci se doporučují i kouplele v epsomské soli.

· Lymfatický systém - je systém lymfatických cév a uzlin v celém těle. Lymfatické uzliny fungují jako filtry. Lymfatický systém spojuje mezibuněčný prostor a krev. Podílí se na detoxikaci, imunitních reakcích.

Lymfatické masáže a radikální čištění pomocí bylinných přípravků na lymfu kojícím maminkám nedoporučuji.

· Ledviny a močové cesty – vylučují z těla odpadní látky ve formě moči. Jejich činnost se dá podpořit bylinkami s diuretickými vlastnostmi – tzv. na odvodnění. U kojení velmi opatrně, protože samotným kojením se také ztrácí tekutiny.


Druhou část věnuji tomu, jak můžete vy - kojící maminky podpořit detoxikaci těla pomocí bylin.


Protože věřím, že nejlépe mi pomůže to, co mi roste kolem domu. To co znám a umím používat. Uvedu hlavně bylinky, které můžete najít v našich podmínkách, jsou dostupné.


Bylinky na očistu fungují jako :

· zdroje vitaminů a minerálních látek – pomáhájí a podporují přirozené funkce těla.

· roborancia – mají celkově posilující účinky,

· antioxidanty – přímo vychytávají volné kyslíkové radikály, které poškozují buňky,

· diuretika – pomáhají ledvinám ve vylučování.


Zelenina a potraviny, které napomáhají detoxikaci.

Není zeleniny, nebo ovoce která by tělu něco dobrého nepřinesla.
1. Česnek

Má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky. Obsahuje vitamin C, provitaminy A a B, minerální látky, jód. Má antioxidační vlastnosti, zlepšuje trávení. Nejlepší je užít čerstvý. Pomazánku, nebo na topinku.(: Některým dětem může vadit v mateřském mléce. Mým to nikdy nevadilo. Začněte česnečkou a uvidíte.


Do hotové česnečky přidávám čerstvý rozmačkaný česnek, aby se neochudila o skvělé vlastnosti.


2. Celer

Konzumace bulvy, řapíkatého celeru ve formě zeleniny, a umírněnou konzumaci čerstvé natě doporučuji pro velký obsah vitaminů a minerálních látek. Působí celkově povzbudivě, zvlášť čerstvý. V prvních měsících po porodu pozor na alergie u miminka.


Nedoporučuji užívání odvaru ze semen a čerstvé natě ve velkém množství. A užíváni u těhotných žen. Celer může překrvovat malou pánev. Má močopudné vlastnosti.


3. Zelený ječmen

Nedoporučuji podávat zelený ječmen ve velkém množství v prvních měsících po porodu. Pokud kojíte starší miminko, klidně si je naopak dopřejte v doporučených dávkách. Zelené potraviny mají spoustu benefitů. Doplňují minerály a stopové prvky. Vychytávají volné kyslíkové radikály.Bylinky, které pomáhají detoxikaci.


Bylinky se užívají vždy maximálně 14 dní. Potom je třeba udělat pauzu alespoň tři týdny. Následně lze celou kůru opakovat.

I když uvádím bezpečné bylinky platí pravidlo nekombinovat. Užívat bylinky jen kratší dobu. Myslet na možnou alergii u miminka.

Detoxikační bylinky působí jemně močopudně, nedoporučuji užívat na noc. Pít dostatek čisté vody. Na noc je vhodná meduňka, roiboos.


· Benedikt lékařský

Tato bylinka se někdy prodává a doporučuje ve formě tablet na navýšení laktace. Toto užíváni nedoporučuji. Často tam bývá překročena bezpečná dávka a navýšení laktace se děje předávkovánim bylinou. Takové navýšení je, dle mého názoru, nežádoucí pro zdraví matky i pro celkový průběh a udržitelnost kojení. Z důvodu přerušení přirozeného hormonálního koloběhu, který řídí kojení. A dalších důvodů.

Na očistu těla naopak bylinku doporučím v sušené podobě na výluh. Zlepšuje trávení, působí pozitivně na žluč, střevo, vylučování trávicích šťáv. Čistí lymfu, působí na metabolismus.

Užívá se výluh. Na čištění lymfy a detoxikaci doporučuji užívat v kombinaci s dalšíma bylinkama.


· Čekanka alias cikorka.

Používá se kořen ze kterého se vaří káva tzv. melta. Na čaj lze použít i celou kvetoucí nať. Často se kombinuje s pampeliškovým kořenem. Podporuje chuť k jídlu, zažívání, žlučník. Zlepšuje metabolismus.


· Smetanka lékařská – pampeliška.

Používá se kořen. Může se kombinovat s čekankovým kořenem v poměru 1 : 1 . Obsahuje hodně hořkých látek. Působí na trávení, žlučník, čistí lymfu. Na jaře je prospěšná konzumace mladých lístků jako zeleniny.


· Kopřiva.

Používá se nať i kořen. Je to královna všech detoxikačních a posilujících bylin. Doporučuji ji samostatně i ve směsích. Má detoxikační účinky, celkově posilující. Obsahuje spoustu minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. Užívání doporučuji při očistných kůrách, při vyčerpání, únavě, při stravovacích omezeních, pro lidi fyzicky i duševně vyčerpané. K nabrání sil po onemocnění, operaci, léčbě, stresujících událostech. Nebo jen tak preventivně.

Na sušení doporučuji sbírat mladé kopřivy na jaře, sbírat a sušit v létě se dají kopřivová semínka. Na jaře doporučuji konzumovat kopřivu čerstvou.

Kopřiva má pro nás velký a mnohdy opomíjený význam. Roste všude kolem nás.


· Meduňka.

Tato bylinka nemá přímo čistící vlastnosti. Uvádím ji zde kvůli několika důvodům. Jako jedna z mála bylinek se může užívat neomezeně dlouhou dobu. Je bezpečná. Pomáhá dobrému trávení. Zklidňuje mysl a nervy, bez toho se žádná očista organismu neobejde. Zlepšuje spánek. Zmírňuje nadýmání.


· Roiboos.

Ačkoliv většinou uvádím bylinky z našich luhů a hájů, tady udělám vyjímku. Roiboos je snadno dostupný. Může se pít neomezeně dlouhou dobu. Je skvělý antioxidant. Působí proti alergiím. Mohou ho i malé děti.


· Popenec.

Je prospěšný játrům. Dá se použít ve formě odvaru nebo jako kuchyňské koření. Dříve nahrazoval v kuchyni pepř. Na jaře se vyskytuje hojně, dá se nasušit. Doporučuji po vyčerpávajících onemocněních, po užívání léků, při nechuti k jídlu po onemocnění, operaci.


· Sedmikráska.

Jemně močopudná bylinka. Všude dostupná. Buď za syrova – sedmikráska má dlouhou vegetační dobu, takže se dá najít skoro po celý rok. Pokud budete sušit doporučuji sbírat na jaře. Kvůli obsahu saponinů doporučuji dodržování dávek a umírněnou konzumaci.


Jak udělat z bylinky čaj ?


Čajem, i když je to nesprávná terminologie, myslím výluh se správnými účinky. Výluh je bylinka přelitá horkou vodou a ponechaná stát 10 až 15 minut. Z některých bylin je vhodnější připravovat odvar, tam se bylinka chvíli ve vodě vaří a poté nechá stát.


Čajovou směs z jednodruhových bylin si doma můžete připravit i na díly. Odměřit stejnou odměrkou, hrnečkem. A z této počítat na šálek čaje (zhruba 2 a půl deci vody) čajovou lžičku sušené směsi. Samozřejmě, je to velmi zjednodušený postup, ale pro naši potřebu to bude stačit.


Samostatně můžete popíjet kopřivu, meduňku, roiboos i další výše zmíněné. Některé bylinky je výhodnější dát do směsi.


Některé možné kombinace :

Na čistění lymfatického systému :

3 díly kopřivy – 1 díl benediktu – 1 díl smetanky.

Na lymfu a játra :

3 díly kopřivy – 1 díl benediktu – 1 díl smetanky – 1 díl popence.

Na jemnou detoxikaci :

2 díly kopřivy – 1 díl benediktu – 1 díl čekanky.

2 díly kopřivy - 1 díl čekanky - 1 díl sedmikrásky.

Na trávení a žlučník :

1 díl čekanky - 1 díl pampelišky – 1 díl benediktu.


Kopřivu doporučuji při detoxikační kůře vždycky. Večer je příjemné popíjet meduňkový čaj.

Berte detoxikaci s láskou a respektem ke svému tělu. Podpořte ho dodáním potřebných látek, odpočinkem a ono se očistí samo. Odměnou vám bude příval energie, zlepšení zdravotního stavu, odstranění únavy.


A hodně kojte, ať očistíte i vašeho drobečka.(:


47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page